Worldwide Track and Field results, January 2021 n.3, compiled and edited, special service to RUN BL0G RUN, by Carles Baronet, editor, Track in Sun…

3 weeks ago
14 Views

This is update 3 on January 2021, compiled and edited as a special service to RUN BL0G RUN, by Carles Baronet, editor, of Track in Sun. Carles is an amazing statistician and we are most thankul for his tireless work!

IMG_2946.jpgRyan Crouser, ATL Meet #1, photo by Kathy Camara via ESPN TV

Worldwide Track and Field results

January 2021

n.3

NORTH AMERICA

UNITED STATES

Birmingham -AL- (United States), 21-22.1.2021 -Samford Multis Invite-

INDOOR

Men

Heptathlon (21-22) Ariel Atias (isr) 5.172p (7.41; 6.91; 14.09; 1.92 – 9.06; 4.40; 2:55.18)

Women

Pentathlon (22) 1 Camryn Newton-Smith (aus) 4.068p (8.59; 1.71; 12.12; 5.88; 2.27.67); … 4 Rebekka Schubert (ger) 3.357p (9.31; 1.51; 10.22; 5.41; 2:32.60); …

6 Rocío Chaparro (par) 3.305p (9.12; 1.51; 11.25; 4.99; 2:36.04); … 8 Franziska Decker 3.214p (9.98; 1.51; 11.44; 5.05; 2:29.73); … 10 Mia Milasinovic (mne) 3.027p (10.07; 1.56; 9.76; 4.65; 2:32.71)

Fayetteville -AR- (United States), 22.1.2021 -Wooo Pig Classic-

INDOOR

Men

60m 1 Brendon Stewart 6.64; 2 Roman Turner 6.70; 3 Lance Lang 6.75 (6.73 1h1)

200m Terrance Laird 20.61 1h4; Lance Lang 20.98 2h4; Brendon Stewart 21.07 3h4; Jacob Smith 21.32 1h3

400m Nicholas Ramney 1h3; Brian Herron 46.77 1h4; Dwight St. Hillaire (tto) 46.78 2h4; James Milholen 46.84 2h3; Jon Maas 47.03 3h3; Jalen Brown 47.35 3h4; moyo Oyebamiji 47.74 1h2; .. Matthys Nortje (rsa) 48.23 4h3

800m h2 1 Sam Van Dorpe 1:49.98; 2 Kieran Taylor 1:50.24

Mile 1 Amon Kemboi (ken) 3:58.26, 2 Davis Bove 4:00.20; 3 Brendan Hebert 4:01.21; 4 Alex Stitt 4:02.53; 5 Gilbert Boit (ken) 4:02.74

3.000m 1 Graydon morris 8:01.30; 2 Ryan murphy 8:06.71

60mh 1 Damion Thomas (jam) 7.71; 2 Carl Elliott 7.87; 3 Tai Brown 7.94; 4 Charles Brockman 7.97; in heats: Tre’Brien Gilbert 7.89 2h2

4x400m Louisiana State 3:06.64

HJ 1 Ernie Sears 2.15; 2 Rahman Minor 2.15

PV 1 Etamar Bhastekar (isr) 5.40; 2 Matthew Peare 5.30; 3 Leo Neugebauer (ger) 5.05

LJ 1 Ja’Mari Ward 7.88; 2 John Baker 7.78; 3 Ryan Brown 7.53

TJ Georgi Nachev (bul) 15.57

SP 1 Adrian Piperi 21.12; 2 McKay Johnson 20.02; 3 Josh Sobota 18.37

WT 1 Ruben Banks 21.75; 2 Jon Nerdal (nor) 21.04; 3 Jake Norris (gbr) 20.76

Women

60m 1 Twanisha Terry 7.14; 2 Abby Steiner 7.22; 3 Jada Baylark 7.32; 4 Tiana Wilson 7.36 (7.36 2h1); 5 Symone Mason 7.39; 6 Lanae-Tava Thomas 7.40; 7 Dajour Miles 7.40; in heats: Julien Alfred (lca) 7.27 2h2

200m Kyneddy Flannel 23.09 1h5; Kevona Davis 23.26 1h4; Jayla Hollis 23.35 2h4; Symone Mason 23.38 2h5; Rosey Effiong 23.40 1h3; Jada Baylark 23.41 2h3; Tiana Wilson 23.42 3h4; Dajour Miles 23.46 1h2; Twanisha Terry 23.64 3h3; Jasmine Jones 23.81 1h1; Mecca McGlaston 23.83 4h3

400m Bailey Lear 52.55 1h4; Kennedy Simon 52.67 2h4; Morgan Bukrs Magee 52.81 3h4; Kaelin Roberts 52.94 4h4; Rosey Effiong 53.14 1h2; Paris Peoples 53.21 1h3; Nicole Yeargin 53.25 2h2; Megan Moss (bah) 53.52 2h3; Davicia Patterson (irl) 54.18 3h2

800m h2 1 Shafiqua Maloney (skn) 2:05.52; 2 Kennedy Thomson 2:07.41; 3 Alyssa Brewer 2:07.65; 4 Stephanie Moss (gbr) 2:07.73; … Gabija Galvydyte (ltu) 2:09.61

Mile 1 Taylor Roe 4:39.87; 2 Kennedy Thomson 4:41.48; 3 Gabby Hentemann 4:42.03; 4 Quinn Owen 4:45.33

3.000m 1 Lauren Gregory 9:01.44; 2 Logan Morris 9:09.45; 3 Katie Izzo 9:12.62; 4 Gracie Hyde 9:23.27; 5 Abby Gray 9:27.20; 6 Taylor Ewert 9.27.79

60mh 1 Chanel Brissett 8.07; 2 Mecca McGlaston 8.08; 3 Milan Young 8.21; 4 Daszay Freeman 8.27; 5 Jayla Hollis 8.31; 6 Yoveinny Mota (ven) 8.34; 7 Emelia Chatfield 8.44 (8.41 3h1); in heats: Alia Armstrong 8.29 2h2

4x400m 1 Arkansas 3:32.18; 2 Stanford 3:32.44; 3 Kentucky 3:33.48

HJ Abigail O’Donoghue 1.89

PV 1 Lisa Gunnarsson (swe) 4.50; 2 Ariadni Adamopoulou (gre) 4.332; 3 Nastassja Campbell 4.32; 4 Bailee McCorkle 4.22; 5 Elien Vekemans (bel) 4.12

LJ 1 Tara Davis 6.56; 2 G’Auna Edwards 6.18, 3 Kristine Blazevica (lat) 6.14; … 6 Ayele Gerken (ger) 5.80

TJ 1 Euphenie Andre 13.18; 2 Arianna Fisher 13.11

WT Monique Hardy 21.18

Birmingham -AL- (United States), 22.1.2021 -Samford Invitational-

INDOOR

Men

800m Jonathan Schwind 1:49.97

Mile Cameron Ponder 3:59.34

HJ Corvell Todd 2.15

LJ Karl Joeaar (est) 7.02

SP Tyler Blalock 17.98

Women

60m Alexis Williams 7.49

Akron -OH- (United States), 22.1.2021 -Tri Meet-

INDOOR

Men

HJ 1 Nuh Andu 2.14; 2 Brandon Burke 2.14

LJ Dimitrije Novakovic (srb) 7.20

WT Jake Wickey 22.24

Women

LJ Jacqueline Pokuaah (gha) 5.95

SP 1 Grace Tennant 15.99; 2 Gabrielle Bailey 15.82

Cedar Falls -IA- (United States), 21-22.1.2021 -Jack Jennett Open-

INDOOR

Men

60m (21) Dashinelle Dyer (jam) 6.79

PV (22) Eduard Winner (isr) 5.00

SP (22) Darius King 20.06

Women

60m (21) Hannah Connell (bar) 7.56

WT (22) … 2 Julia Bourke (aus) 17.99

Hillsdale -MI- (United States), 22.1.2021 -Tri Meet-

INDOOR

Men

60m 1 Trevor Bassitt 6.73; 2 Tim Rumas 6.76

60mh Trevor Bassitt 7.71 (7.71 1h1)

WT Sterling Mungro 20.91

Clermont -FL- (United States), 22.1.2021 -Orange Winter Classic-

Men

60m h1 (2.0) 1 Kevaun Rattray (jam) 6.61; 2 Jeremy Bascom 6.67 (6.66 (2.1) 1h1); 3 Jaylen Bacon 6.69 (6.68 (1.4) 1h3); h2 (1.9) 1 Jereem Richards (tto) 6.73 (6.73 (1.4) 2h2; ; 2 Jak Ali Harvey (tur) 6.75; in heats: Noah Lyles 6.66 (2.3) 1h3; Tony McQuay 6.71 (2.3) 2h3

800m 1 Derek Holdsworth 1:48.14; 2 Mitchell Black 1:49.84; 3 Stephen Evans (can) 1:49.96; 4 Victor Palumbo 1:50.44; 5 Olivier Desmueles (can) 1:50.49; 6 Nick Willis (nzl) 1:50.59

5.000m Bryan Guijarro 14:08.70

Women

800m 1 Olga Kosichenko 2:06.47; 2 Annette Melcher 2:07.28

5.000m (mixed) Alexandra Lucki (can) 16:22.72

2.000m Steeples 1 Rolanda Bell (pan) 6.33.00; 2 Briar Brumley 6:36.13; 3 Laurel Fisher 6:37.46

Lawrence -KS- (United States), 22-23.1.2021 -Jayhawk Invitational-

INDOOR

Men

PV 1 Zach Bradford 5.65; 2 Kyle Rogers 5.35

WT (22) Gleb Dudarev (blr) 24.82

Women

60m Christina Clemons 7.51

200m … Paula García (esp) 24.95 2h1

60mh Lauren Taubert 8.48

HJ Rylee Anderson 1.79

PV Samantha Van Hoecke 4.15

SP Alexandra Emilianov (mda) 16.08

Pentathlon (22) 1 Toni Englund 3.840p (8.88; 1.69; 10.43; 5.50; 2:21.40); 2 Alice Boasso (ita) 3.555p (9.13; 1.54; 10.46; 5.32; 2:21.86)

Blacksburg -VA- (United States), 22-23.1.2021 -Hokie Invitational-

INDOOR

Men

60m (22) 1 Sterling Warner 6.69; 2 Cole Beck 6.78 (6.77 1h2); 2 Carey McLeod (jam) 6.78; 4 Isaiah Palmer 6.79

300m (22) Cravont Charleston 33.38 1h1; Ryan Saint-Germain 33.90 2h1; Miles Mingo 33.99 1h2

400m (23) Jonathan Sacoor (bel) 47.36 1h1; Emmanuel Bynum 47.60 2h1; Sebastian Cooper 47.74 1h3

500m (22) Patrick Forrest 1:02.79

600m (22) Matthew Jeanpierre 1:19.51 1h1

1.000m (22) h1 1 Neil Gourley (gbr) 2:18.68; 2 Diego Zarate 2:19.69; 3 Willy Fink 2:21.63; 4 Bashir Mosavel-lo (rsa) 2:22.81; 5 Ben Fleming 2:23.19; 6 Antonio López (esp) 2:23.61; 7 Alex Kay 2:23.91; 8 Archie Wallis (aus) 2:24.41

Mile (22) 1 Brandon Tubby 4:04.52; 2 Conor Lundy 4:04.56

HJ (23) Tony Jones 2.14

PV (23) Deakin Volz 5.40

LJ (23) 1 Ezra Mellinger 7.63; 2 Ja’Von Douglas 7.56

TJ (22) Jalen Tate 16.38

SP (23) 1 Jordan West 19.69; 2 Tyson Jones 19.15; 3 Zico Campbell (jam) 17.66; … 5 Claudio Romero (chi) 17.37; 6 Roje Stona (jam) 17.24

WT (22) 1 Adar Sheere (isr) 19.88; … 3 James Joycey (aus) 19.24; … 5 Claudio Romero (chi) 18.47

Heptathlon (22-23) 1 Evan Lee 5.270p (7.11; 6.43; 13.47; 1.87 – 8.66; 4.50; 2:48.84); 2 Micah Oberhausen 5.248p (7.04; 7.21; 14.30; 1.87 – 8.99; 4.30; 3:03.36)

Women

60m (22) 1 Halle Hazzard (grn) 7.34 (7.32 1h1); 2 Joella Lloyd (ant) 7.39, 3 Brittany Aveni 7.44; 4 Kennedy Dennis 7.50

200m (23) Halle Hazzard (grn) 24.04 1h1

300m (22) Brittany Aveni 37.10 1h1; Caitlin Tate 38.03 2h1; Cha’Mia Rothwell 38.49 1h4

600m (22) Lindsey Butler 1:30.94 1h1; 2 Aleeya Hutchins 1:31.95 2h1; 3 Reagan Bustamante 1:31.96 3h1

1.000m (22) 1 Laurie Barton 2:42.51; 2 Sarah Edwards 2:44.07; 3 Grace Boone 2:45.42; 4 Leigha Torino 2:47.84

Mile (22) 1 Savannah Shaw 4:45.87; 2 Michaela Meyer 4:46.37

3.000m (22) Lauren Berman 9:30.60

60mh (22) 1 Cha’Mia Rothwell 8.19; 2 Akira Rhodes 8.34;… 5 Zoe Hughes (gbr) 8.71

HJ (23) Rebecca Hawkins 1.76

PV (22) 1 Bridget Guy 4.55; 2 Rachel Baxter 4.35; 3 Gabriela Leon 4.15; 4 Auriane Viola (fra) 4.00

LJ (23) 1 Anna Keefer 6.38; 2 Cha’Mia Rothwell 6.16

TJ (22) Michelle Cobb 13.07

SP (23) Danniel Thomas-Dodd (jam) 18.59; 2 Latavia Maines 16.18

WT (22) 1 Makenli Forrest 20.81; 2 Chandler Hayden 20.26; … 4 Sara Killinen (fin) 19.45; … 6 Emma Thor (swe) 18.37

Pentathlon (22) 1 Erin Marsh 4.185p (8.36; 1.79; 11.81; 5.83; 2:27.51); 2 Alix Still 3.781p (8.85; 1.67; 10.23; 5.48; 2:23.03); 3 Kiara Rhodes 3.765p (8.49; 1.64; 10.40; 5.51; 2:29.08)

Columbia -SC- (United States), 23.1.2021 -Carolina Challenge-

INDOOR

Men

60m Tavarius Wright 6.65; in heats: Tyler Davis 6.79 1h4

200m Javonte Harding 20.69 1h2; Randolph Ross 20.69 1h1; Joseph Fanbulleh 20.79 2h2; Tavarius Wright 21.11 1h5; Evan Miller 21.14 2h1; Trevor Stewart 21.33 3h2

400m Matthew Boling 45.51 1h1; Champion Allison 46.23 2h1; Leander Forbes 46.41 3h1; Daniel Stokes 47.40 1h2; Edward Richardson 47.55 2h2; William Spencer 47.58 4h1

Mile 1 Eliud Kipsang (ken) 4:02.86; 2 Travis Koekemoer (rsa) 4:05.65

3.000m Athanas Kioko (ken) 8:04.58

60mh 1 Rasheem Brown (cay) 7.77; 2 Jesse Henderson 7.99 (7.90 1h2); in heats: Filip Demsar (slo) 7.94 2h2

4x400m Noth Carolina A&T 3:04.62

HJ Dontavious Hill 2.15

PV 1 Ryan Lipe 5.26; James Courson 5.26; Jacob Spotswood 5.26

LJ 1 Malcolm Clemons 7.85; 2 Brandon Hicklin 7.64; 3 Christian Lewis 7.62; 4 Cameron O’Neal 7.61

SP Isaac Odugbesan (ngr) 18.46

Women

60m 1 Tamara Clark 7.28; 2 Semira Killebrew 7.31; 3 Cambrea Sturgis 7.33

200m Tamara Clark 22.90 1h1; Talitha Diggs 23.14 1h2; Delecia McDuffie 23.54 2h2; Jonah Ross 23.72 1h4; Taylor Manson 23.80 2h1; Kamaya Debbose-Epps 23.93 3h1

400m Delecia McDuffie 53.48 1h2; Alysisa Johnson 54.00 2h2; Knwoledge Omovoh (ngr) 54.36 3h1; Christal Mosley 54.57 4h1; Ashton Lindley 54.74 1h2

800m Gabrielle Wilkinson 2:07.59 1h1; Anna Hall 2:07.91 1h4

Mile Presley Weems 4:45.97

3.000m 1 Dorcus Ewoi (ken) 9.34.33; 2 Shanley Koekemoer (rsa) 9:41.46

5.000m 1 Mercy Chelangat (ken) 15:52.19; 2 Nicole Fegans 16:06.50; 3 Jessica Drop 16:13.93

60mh 1 Imani Carothers 8.18; 2 Destinee Rocker 8.19; 3 Rosealee Cooper 8.24; 4 Paula Salmon 8.31; in heats: Taylor Grimes 8.40 1h1

HJ Shelby Tyler 1.81

PV 1 Kayla Smith 4.28; 2 Julia Fixsen 4.18

LJ 1 Claire Bryan 6.28; 2 Kala Penn (bvi) 6.14

TJ 1 Jasmine Moore 13.71; 2 Titiana Marsh 13.48

SP 1 Cherisse Murray (tto) 16.24; 2 Nickolette Dunbar 15.86; 3 Kathleen Young 15.83; 4 Patience Marshall 15.71

WT Madi Malone 22.20

Lubbock -TX- (United States), 23.1.2021 -Red Raider Invitational-

INDOOR

Men

60m 1 Demarius Smith 6.67; 2 Karlington Anunagba (ngr) 6.70; 3 Antonio De la Cruz 6.70; 4 Derrius Rodgers 6.76 (6.75 1h1)

200m Antonio de la Cruz 21.21 1h1; Davonye Jones 21.34 1h2

400m Ja’Kwan Hale 46.92 1h3; Jaylen Allen 47.46 1h2; Javon O’Bryant 47.57 2h2; Salim Ebbs 47.95 1h1

600 yards 1 Marco Vilca (per) 1:10.10; 2 Solomon Strader 1:10.13; 3 Oskars Bambals (lat) 1:10.71

60mh Isaiah Levingston 7.86; in heats: Joel Bengtsson (swe) 8.04 1h3; Matheo Bernat (fra) 8.11 2h3

HJ 1 Bryson DeBerry 2.21; 2 Vernon Turner 2.18; 3 Jack Scarborough 2.15

LJ 1 Rayvon Allen 7.45; … 5 Gary Haasbroek (aus) 7.12

WT 1 Gabriel Oladipo 22.19; 2 Kevin Arreaga 20.44

Women

60m 1 Alfreda Steele 7.28; 2 Jacious Sears 7.34

200m Jacious Sears 23.97 1h1; … Blanca Hervás (esp) 24.90 2h2

600 yards Kayla Johnson 1:20.75 1h1

60mh Kaylor Harris 8.40

HJ 1 Zarriea Willis 1.81; 2 Sydney Sapp 1.78

PV Coleen Clancy 4.16

LJ 1 Monae’ Nichols 6.75; 2 Essence Thomas 6.22; 3 Virginia Kerley 6.21; 4 Symone Washington 6.09

SP 1 Kayli Johnson 16.62; 2 Payden Montana 16.52, 3 Lauren Jones 15.79

College Station -TX- (United States), 23.1.2021 -Aggie Invitational-

INDOOR

Men

60m 1 Jais Smith 6.73; 2 T J Brock 6.76; 3 Emmanuel Yeboah (gha) 6.77; in heats: Tinotenda Matiyenga (zim) 6.75 1h2

200m Lance Broome 20.95 1h3; Kundai Maguranyanga (zim) 21.31 2h3

300m Bryce Deadmon 32.73 1h2; Hasani Barr 33.39 1h1

400m Christopher Dupree 47.59 1h1; Matthew Moorer 47.83 1h2

600m 1 Brandon Miller 1:17.09; 2 Allon Clay (jpn) 1:18.91

60mh 1 Connor Schulman 7.87; 2 Bashiru Abdullahi (ngr) 47.93

HJ Grant Szalek (aus) 2.11

PV 1 K C Lightfoot 5.90; 2 Christyan Sampy 5.21

LJ Darius Clark 7.58

SP Triston Gibbons (bar) 18.58

WT Josh Brown 20.49

Women

60m 1 Zhane Smith 7.39; 2 Immanuela Aliu (gbr) 7.40; 3 Sydney Washington 7.44

200m Laila Owens 23.31 1h6; Arria Minor 23.53 2h6

300m Syaira Richardson 37.63

400m Jania Martin 53.82 1h3

600m h2 1 Athing Mu 1:25.80; 2 Aaliyah Miller 1:28.31; 3 Dominique Mustin 1:29.27

60mh 1 Ackera Nugent (jam) 8.08; 2 Kaylah Robinson 8.26 (8.16 1h1); 3 Naomi Taylor 8.29 (8.29 1h2); 4 Kenedy Bailey 8.39 (8.33 2h2); 5 Kennedy Smith 8.39 (8.38 3h2); in heats: Tyra Gittens (tto) 8.34 3h1

4x400m Texas A & M 3:32.39

HJ Tyra Gittens (tto) 1.87

PV Tuesdi Tidwell 4.13

LJ 1 Deborah Acquah (gha) 6.65; 2 Zhane Smith 6.17; 3 Ingeborg Grünewald (aut) 5.88

State College -PA- (United States), 23.1.2021 -Penn State Invitational-

INDOOR

Men

200m Eric Harrison 21.21 1h1; Praise Olatoke (gbr) 21.24 1h2

400m Tyler Johnson 47.20 1h1; Evan Matthews 47.83 2h1

60mh 1 Sincere Rhea 7.88; 2 Caleb Dean 7.98

HJ Perry Christie 2.14

SP Jeff Kline 18.27

Women

60m Anavia Battle 7.46 (7.41 1h1)

200m Anavia Battle 23.42 1h1

800m 1 Danae Rivers 2:03.96; 2 Victoria Tachinski (can) 2:06.71

60mh 1 Emma Nwofor (gbr) 8.23; 2 Marcia Sey (gbr) 8.40

LJ Breana Gambrell 6.30

SP 1 Adelaide Aquilla 16.33; 2 Divine Oladipo (gbr) 16.05; 3 Mallory Kauffman 15.66

WT 1 Angel Nkwonta 21.36; 2 Alice Barnsdale (gbr) 17.55

Brookings -SD- (United States), 23.1.2021 -Jim Emmerich Invitational-

INDOOR

Men

200m Colby Hilton 21.19 1h1

600m Jacob Rodin 1:18.03 1h2

PV Trent Francom 5.40

SP Alex Talley 19.86

WT 1 Tanner Berg 21.80; 2 Trevor Otterdahl 21.00; 3 Sam Coil 20.50

Women

HJ Mearah Miedema 1.76

SP 1 Akealy Moton 17.22; 2 Tasha Willing 15.52

WT Destinee Rose-Haas 20.31

Vermillion -SD- (United States), 23.1.2021 -Dakota Realty-

INDOOR

Men

men

60mh Brihton Senior (jam) 7.90

HJ 1 Zack Anderson 2.15; 2 Jack Durst 2.15

PV 1 Ethan Bray 5.46; 2 Eerik Haamer (est) 5.31; 3 Kaleb Ellis 5.21; 4 Marshall Faurot 5.21

WT Cade Kalkowski 20.71

Women

60m Sasha Wells (bah) 7.48

60mh Sasha Wells (bah) 8.34

PV 1 Gennifer HIrata 4.30; … 4 Helen Falda (ita) 4.03

Pentathlon Kamberlyn Lamer 3.909p (8.73; 1.63; 11.18; 5.92; 2.25.81)

Iowa City -IA- (United States), 22-23.1.2021 -Larry Wieczorek Invitational-

INDOOR

Men

60m Matthew Brown (jam) 6.78

200m (22) Wayne Lawrence 21.14 1h4

400m Wayne Lawrence 46.28 1h4; Ben Psicihulis 47.96 2h4; Antonio Woodard 47.98 1h3

600m (22) Aman Thornton 1:18.05 1h1; Julien Gillum 1:18.37 1h3; Ben Psicihulis 1:18.59 2h3; Spencer Gudgel 1:19.04 1h2; Alec Still 1:19.29 2h2; … Tony Nou (est) 1:24.78 3h3

800m 1 Erik Sowinski 1:48.04; 2 Tysen VanDraska 1:49.56; 3 Abdullahi Hassan 1:50.34

3.000m Jonathan Davis 8:08.85

60mh 1 Aaron Mallett 7.68; 2 Jamal Britt 7.70; 3 Josh Braverman 7.88; in heats: Jaylan McConico 7.82 1h2

PV Ekhardt van der Watt (rsa) 5.05

LJ (22) 1 Jamal Britt 7.56; 2 Bennet Vinken (ger) 7.28

TJ Papay Glaywulu 16.06

SP (22) 1 Kevin Shubert 19.27; 2 Elijah Barnes 17.89

WT (22) 1 Kaleb Siekmeier 20.99; 2 Tyler Lienau 20.95

Women

60m 1 Amira Young 7.35; 2 Kiley Robbins 7.46

200m (22) Amira Young 23.87 1h4

600m (22) Abigail Schaffe 1:30.99 1h1; Val larson 1:31.15 1h3; Ali Dorn 1:31.74 2h3

800m Mallory King 2:06.01 1h2

60mh 1 Jenny Kimbro 8.41; 2 Paige Magee 8.41; in heats: Destiny Huven 8.32 1h2

HJ … 3 Petra Luteran (hun) 1.70

PV Monica Aldrighetti (ita) 4.10

LJ (22) 1 Lishanna Ilves (est) 6.32; 2 Darby Thomas 6.15; 3 Amira Aduma 6.00; 4 Johanna Ilves (est) 5.99; 5 Ieva Turke (lat) 5.92

TJ Ieva turke (lat) 13.12

SP (22) 1 Josie Schaefer 17.11; 2 Tess Keyzers 15.93; 3 Kat Moody 15.93; 4 Devia Brown (jam) 15.89

WT (22) Tess Keyzers 21.26

USAF Academy -CO- (United States), 21-23.1.2021 -Air Force Invitational-

INDOOR

Men

60m heats (22) Easton Bianchi 6.78 1h1

200m (23) Auhmad Robinson 21.03

200m heats (22) Auhmad Robinson 21.03 1h8

400m (23) 1 Michael Bluth 47.24; 2 Tom Willems 47.82

PV (23) 1 Zach McWorther 5.56; 2 Kyle Pater 5.56; 3 Mitch Lipe 5.20

SP (23) Mariano Kis (arg) 17.36

WT (22) Hap Frketich 20.45

Heptathlon (21-22) Chris Helwick 5.357p (7.40; 6.73; 13.60; 2.00 – 8.57; 4.70; 2:57.07)

Women

60m (23) Jaslyn Gardner 7.35

60m heats (22) Ezinne Abba 7.33 1h1; Jaslyn Gardner 7.42 1h2

400m (23) Lauren Gale 54.08

400m heats (22) Lauren Gale 54.25 1h1

60mh (23) 1 Jazlynn Shearer 8.29; 2 Deshae Wise 8.32

60mh heats (22) Jazlynn Shearer 8.30 1h1

HJ (23) 1 Shelley Spires 1.84; 2 Nissi Kabongo 1.84; 3 Nicola Ader (ger) 1.78; 4 Cierra Todwell 1.75

WT (22) Camryn Rogers 21.08

Pentathlon (22) Avery McMullen 3.846p (8.62; 1.70; 10.50; 5.88; 2:35.52)

Bloomington -IN- (United States), 23.1.2021 -Gladstein Invitational-

INDOOR

Men

60m Rikkoi Brathwaite (bvi) 6.67

800m Cooper Williams 1:48.09

Mile 1 Matthew Schadler 4:02.40; 2 Tom Dodd (gbr) 4:03.32

3.000m 1 Ben Veatch 8:02.27; 2 Kyle Mau 8:02.52; 3 James Uhlenberg (nzl) 8:02.58; 4 bendan Favazza 8:07.66

60mh Josh Zeller (gbr) 7.95

SP 1 John Meyer 19.09; 2 Jalil Brewer 18.29

Women

60m Hannah Waller 7.48

600m Ziyah Holman 1.28.08

800m Kelsey Harris 2:04.04

Mile 1 Bailey Hertenstein 4:42.75; 2 Katelynne Hart 4:44.46

SP 1 Khayla Dawson 17.48; 2 Amanda Schaare 15.89

Ames -IA- (United States), 23.1.2021 -Cyclone Invitational-

INDOOR

Men

400m Eric Fogltanz 47.71 1h1

800m h1 1 Jason Gomez 1:47.02; 2 Festus Lagat (ken) 1:47.41; 3 Roshon Roomes 1:47.67; 4 Christopher Conrad 1:48.45; 5 Daniel Nixon 1:48.64; 6 Angus Beer (aus) 1:53.43

WT Vlad Pavlenko 21.23

Women

60m Tatiana Aholou (can) 7.65

3.000m Cailie Logue 9:19.46

60mh 1 Katarina Vlahovic 8.43; 2 Tatiana Aholou (can) 8.52

Lynchburg -VA- (United States), 21-23.1.2021 -Liberty Invitational-

INDOOR

Men

60m Glenmour Osbourne 6.71

200m (22) Guy Maganga Gorra (gab) 21.17 1h1

500m (23) 1 Jhon Alejandro Perlaza (col) 1:00.66; 2 Trequan Barnes 1:02.82

Mile (23) 1 El Hocine Bouchrak (esp) 4:11.70; 2 Siro Pina (esp) 4:13.82

3.000m (23) El Hocine Bouchrak (esp) 8:27.57

HJ (23) 1 Roderick Townsend 2.16; 2 Kris Kornegay-Gober 2.16

PV (23) 1 Scott Houston 5.75; 2 Austin Miller 5.52; 3 Keon Howe 5.42

SP (23) 1 José Ballivián 17.85; 2 Chris Van Niekerk (rsa) 17.43

WT (22) Jurcek Korpik Lesjak (slo) 18.94

Heptathlon (21-22) Tyler Grob 5.270p (7.35; 6.42; 13.94; 1.85 – 8.72; 5.00; 2:54.87)

Women

60m Melissa Jefferson 7.49 1h4

200m (22) Jordan Lavender 24.08 1h1

400m (23) Jermaisha Arnold 54.36

500m (23) Yanique Haye-Smith (jam) 1:12.17

Mile (23) 1 Anna Shields 4:44.96; 2 Famke Heinst (ned) 4:55.09

3.000m (23) Famke Heinst (ned) 9:40.99

PV (23) 1 Megan Zimlich 4.23; 2 Sydney Horn 4.23; 3 Sommer Knight 4.13; Hayley Horvath 4.13; 5 Nathalie Elliott 4.13

TJ (23) Thea LaFond (dma) 14.52

SP (23) 1 Brittany Cox 15.54 … 3 Naomi Mojica (mex) 14.89

WT (22) … Naomi Mojica (mex) 17.72

Pentathlon (21) Beatrice Puiu (rou) 4.036p (8.74; 1.71; 13.04; 5.79; 2:30.40); 2 Sarah Glidden 3.998p (8.76; 1.74; 10.38; 5.78; 2:21.98)

Allendale -MI- (United States), 23.1.2021 -Mike Lints Open-

INDOOR

Men

60m Mason Phillips 6.75

Mile 1 Isaac Harding 4:03.14; 2 Tanner Chada 4:03.74

3.000m Baldvin Magnusson 8:05.34

WT 1 Taige Bryant 21.10; 2 Khalil Bedoui (qat) 20.55

Women

200m Nicole Sreenan 24.01 1h1

400m Nicole Sreenan 53.47 1h1

3.000m Allie Ludge 9:28.96

PV 1 Kristen Leland 4.35; 2 Lauren Chorney 4.20

SP Kadian Clarke (jam) 15.29

WT 1 Quiara Wheeler 20.73; 2 Kadian Clarke (jam) 19.31

Terre Haute -IN- (United States), 23.1.2021 -John Garland Invitational-

INDOOR

Men

PV Matteo Capello (ita) 5.15

Women

WT Erin Reese 23.28

Maryville -MO- (United States), 22-23.1.2021 -Northwest Open-

INDOOR

Men

60m 1 Denzel Brown 6.77; 2 Maurice Thompson (jam) 6.79

200m Jeremy Dodson (sam) 21.30 1h10

800m Wes Ferguson 1:50.60 1h2

Birmingham -AL- (United States), 23.1.2021 -Samford January Open-

INDOOR

Men

60m Emmanuel Ineh Oritsemeyiwa (ngr) 6.79

400m Wynandt du Toit (rsa) 47.18 1h1; Siphosethu Boya (rsa) 48.04

800m Titus Lagat (ken) 1:51.97

5.000m 1 Austin Nolan 13:58.75; 2 Blake Jones 14:02.84

LJ Emmanuel Ineh Oritsemeyiwa (ngr) 7.49

Women

Mile Celine Ritter (ger) 4:44.95

Tiffin -OH- (United States), 23.1.2021 -Revolution Classic-

INDOOR

Men

HJ Cameron Burrows 2.14

SP Coy Blair 18.66; 2 Ralph Casper 18.28

Women

LJ Madisen Richards 6.15

Lexington -VA- (United States), 23.1.2021 -VMI Team Challenge-

INDOOR

Men

60m Joseph Oduro Manu (gha) 6.80

200m Joseph Oduro Manu (gha) 21.34 1h1

SP Martin Knauer (ger) 17.16

WT … 3 Martin Knauer (ger) 16.71

Women

LJ Elise Ulseth 6.09

Topeka -KS- (United States), 23.1.2021 -All Kansas Invite-

INDOOR

Men

3.000m Vincent Nchogu (ken) 8:21.16

SP Courtney Lawrence (jam) 18.00

Women

60m Mercy Ntia-Obong (ngr) 7.49

200m Mercy Ntia-Obong (ngr) 24.14 1h5

PV 1 Haven Lander 4.16; 2 Virginia Scardanzan (ita) 3.96

Colorado Springs -CO- (United States), 23.1.2021 -Dual Meet-

INDOOR

Men

LJ Peter Ackah (Gha) 7.75

Phoenix -AZ- (United States), 23.1.2021 -GCU Collegiate Open-

INDOOR

Men

60mh 1 Jarret Eaton 7.65; 2 David King (gbr) 7.78

HJ Ethan Harris 2.14

LJ Josh Onwordi 7.41

SP Parker Joens 18.00

Women

LJ Niki Xidona (gre) 5.71

Fayetteville -AR- (United States), 24.1.2021 -American Track League #1-

INDOOR

Men

60m 1 Trayvon Bromell 6.48; 2 Divine Oduduru (ngr) 6.65; 3 Andre Ewers (jam) 6.67; 4 Marvin Bracy 6.68; 5 Chris Belcher 6.69; 6 Omar McLeod (jam) 6.70; 7 Demek Kemp 6.71; 8 Brandon Carnes 6.72; in heats: Tyquendo Tracey (jam) 6.75 5h2; Senoj-Jay Givans (jam) 6.77 5h1; Rodney Rowe 6.78 6h2; Davon DeMoss 6.79 6h1; Andre DeGrasse (can) 6.79 7h1; Adam Gemili (gbr) 6.81 7h2

400m Fred kerley 45.03 1h2; Christopher Taylor (jam) 45.73 2h2; Travean Caldwell 46.25 1h1; Amere Lattin 46.53 3h2; Kyle Clemons 47.30 4h2; Nicholis Hilson 47.47 2h1

60mh 1 Grant Holloway 7.35; 2 Michael Dickson 7.54; 3 Ruebin Walters (tto) 7.65; 4 Chad Zallow 7.71; 5 Eddie Lovett (isv) 7.84; 6 Wellington Zaza (lbr) 7.87

SP 1 Ryan Crouser 22.82 WR; 2 Chukwuebuka Enekwechi (ngr) 20.65; 3 Payton Otterdahl 20.60; 4 Nick Ponzio 19.98

Women

60m 1 Blessing Okagbare (ngr) 7.17; 2 Christania Williams (jam) 7.18 (7.18 1h2); 3 Kayla White 7.20 (7.18 1h1); 4 Morolake Akinosun 7.20; 5 Gabby Thomas 7.21; 6 Teahna Daniels 7.24; 7 Daryll Neita (gbr) 7.29 (7.29 5h2); in heats: Keni Harrison 7.26 4h2; Caitland Smith 7.33 4h1; Brittany Anderson (jam) 7.43 5h1

300m A Gabby Thomas 35.92 1h2; Jenna Prandini 36.68 1h1; Shakima Wimbley 36.78 2h2; Ashley Henderson 36.95 2h1; Kyra Jefferson 36.97 3h2; Cassandra Tate 37.74 3h1; Sage Watson (can) 37.90 4h2; Ashley Spencer 38.29 4h1

300m B Keni Harrison 36.83 1h1; Kori Carter 37.53 2h1; Kendall Baisden 37.71 1h2; Teahna Daniels 38.52 2h2; Sha’Keela Saunders 38.67 3h2

400m 1 Quanera Hayes 51.76; 2 Shamier Little 52.63; 3 Wadaline Jonathas 53.10; 4 Lina Nielsen (gbr) 53.27; 5 Sparkle McKnight (tto) 55.13

60mh 1 Tonea Marshall 7.86; 2 Christina Clemons 7.88; 3 Tiffany Porter (gbr) 7.89; 4 Brittany Anderson (jam) 8.06; 5 Taliyah Brooks 8.07; 6 Ashley Spencer 8.25; 7 Isabelle Pedersen (nor) 8.52 (8.27 3h1)

HJ 1 Vashti Cunningham 1.90; 2 Rachel McCoy 1.87; 3 Jelena Rowe 1.82; 4 Taliyah Brooks 1.82; Tynita Butts 1.82; 6 Amina Smith 1.77

PV 1 Katie Nageotte 4.50; 2 Megan Clark 4.50; 3 Marissa Kelsey 4.30; 4 Chloe Cunliffe 4.30; 5 Jill Marois 4.20

Birmingham -AL- (United States), 24.1.2021 -Elite Invite-

INDOOR

Men

1.000m Garrett O’Toole 2:23.15

5.000m 1 Christian Noble 13:37.39; 2 James Quattlebaum 14:07.60

Women

800m 1 Dana Mecke 2:05.94; 2 Molly Sughroue 2:07.40; 3 Jessica Teal 2:08.58; 4 Gemma Finch (gbr) 2:08.92

3.000m Kaela Edwards 9:00.04

Birmingham -AL- (United States), 24.1.2021 -KMS-

INDOOR

Men

60m 1 Jackson Webb 6.67; 2 Halim Ruffin 6.67

200m Devonte Fletcher 21.47 1h1; Eric Cray (phi) 21.67 2h1

400m Ezequiel Suarez (pur) 47.79 1h1; Eric Cray (phi) 48.13 2h1

60mh Wilson McClain 7.98

LJ Joseph Oreva-Oghene (ngr) 7.50

Women

60m Kristina Knott (phi) 7.32

400m Na’Asha Robinson 52.83 1h1

800m Edita Sklenská (cze) 2:10.04

60mh Meme Jean 8.49

LJ Fatim Affessi (sui) 5.98

EUROPE

BELARUS

Minsk (Belarus), 20-21.1.2021 -Universiade-

INDOOR

Men

60m (20) Yuri Zabolotny 6.83 1h7

60mh (21) Ivan Khodatovich 7.98; in heats: Vitali Parahonko 7.85 1h2

2.000m Steeples (20) Viachaslau Skudny 5:43.56

HJ (21) Maksim Nedasekau 2.20

PV (20) 1 Matvey Volkov 5.30; 2 Lev Skorish 5.30

LJ (21) Yahor Znudau 7.61

TJ (20) Yahor Chuiko 15.88

SP (20) Mahmoud Abdelrahman (brn) 19.61

Women

60m (20) Ruslana Rashkovan 7.52; in heats: Kristina Tsimanouskaya 7.41 1h5; Sviatlana Parakhonko 7.54 2h5

400m (20) h7 1 Anna Mikhaylova 53.52; 2 Asteria Limay 54.62; h6 Kristysina Muliarcik 53.66; h8 1 Aliaksandra Khilmanovich 54.28; 2 Katsiaryna Kharaskevich 55.23

60mh (21) Ruslana Rashkovan 8.15; in heats: Sviatlana Parahonko 8.12 1h2

PV (20) Kristsyna Kontsavenka 4.05

LJ (21) 1 Viyaleta Skvartsova 6.42; 2 Polina Zlotnikova 6.21

TJ (20) Viyaleta Skvartsova 14.05

Pentathlon (20) Aliaksandra Selitskaya 3.840p -hand timing- (8.9; 1.75; 9.48; 6.04; 2:30.4)

BULGARIA

Sofia (Bulgaria), 23-24.1.2021 -National Championships u18 and Open-

INDOOR

Men Senior

LJ (23) Boris Linkov 7.85

Men u18

SP (5 kg) (23) Todor Petrov 18.80

Women u18

LJ (23) Plamena Mitkova 6.10

CROATIA

Osijek (Croatia), 23.1.2021

INDOOR

Men

PV Ivan Horvat 5.20

Women

60mh u18 (0,76m) 1 Klara Koščak 8.33; 2 Mia Wild (2006) 8.56

HJ Sara Ascic 1.81

CZECH REPUBLIC

Praha (Czech Republic), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Jan Veleba 6.69; 2 Štěpán Hampl 6.71 (6.70 1h1); 3 Dominik Záleský 6.77 (6.74 2h2); 4 Matěj Krsek 6.82 (6.78 2h1)

200m h1 1 Pavel Maslák 21.02; 2 Michal Desensky 21.33; 3 Vit Müller 21.42; h2 Jiří Kubeš 21.16

1.000m 1 Lukas Hodbod 2:19.45; 2 Filip Sasinek 2:19.62; 3 Jan Fris 2:19.77; 4 Filip Snejdr 2:19.98; 5 Daniel Kotyza 2:20.44; 6 Hakim Saleh 2:23.76

PV Dan Barta 5.30

LJ Radek Juska 7.87

SP 1 Tomas Stanek 21.48; 2 Tadeas Prochazka 17.13

Women

60m 1 Klára Seidlová 7.39; 2 Barbora Dvořáková 7.56

200m h1 1 Marcela Pírková 23.92; 2 Martina Hofmanová 24.15; h2 Nikoleta Jichová 24.07

300m h1 1 lada Vondrová 37.92; 2 Martina Hofmanová 38.19; 3 Tereza Petrzilková 38.22; h2 1 Nikoleta Jichová 38.28; 2 Barbora Šplechtnová (2002) 38.60

1.000m 1 Diana Mezulianiková 2:43.95; 2 Pavla Stoudková (2003) 2:46.55

60mh 1 Marketa Stolová 8.16; 2 Helena Jiranová 8.28; 3 Lucie Cuda Koudelová 8.50 (8.46 2h2); 4 Katerina Dvoraková 8.54 (8.45 2h1)

HJ 1 Bara Sajdoková 1.82; 2 Lucie Sedlacková 1.75; 3 Klára Krejčiříková (2002) 1.75

PV Amalie Svabiková 4.25

TJ Emma Maštalířová 13.06

DENMARK

Odense (Denmark), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m Kojo Musah 6.76 (6.66 1h1)

400m Gustav Lundholm Nielsen 48.04

Women

60m 1 Astrid Glenner-Frandsen 7.33; 2 Mathilde U. Kramer 7.40 (7.37 1h2); 3 Louise Østergård 7.59; in heats: Mette Graversgaard 7.44 3h1

200m h3 1 Mette Graversgaard 23.72; 2 Astrid Glenner-Frandsen 24.05

400m Sara Slott Petersn 54.33

Aarhus (Denmark), 23.1.2021

INDOOR

Men

LJ Sebastian Ree Pedersen 7.56

Women

HJ Karla Schärfe (2003) 1.74

ESTONIA

Tartu (Estonia), 22.1.2021

INDOOR

Men

60m Hans-Christian Hausenberg 6.88

Women

60m Karoli Käärt 7.61

60mh Diana Summann 8.53

Parnu (Estonia), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m Henri Sai 6.85

60mh 1 Keiso Pedriks 7.76; 2 Karl Erik Nazarov 7.77

Women

60mh Kreete Verlin 8.39

HJ 1 Lilian Turban 1.78; 2 Elisabeth Pihela (2004) 1.75

FINLAND

Joensuu (Finland), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m Erno Mehtonen 6.92 (6.92 1h3)

Women

60m Mette Baas 7.55

Joensuu (Finland) 24.1.2021

INDOOR

Men

LJ 1 Simo Lipsanen 7.66; 2 Kalle Salminen 7.64

Women

LJ Senni Salminen 6.30

Mustasaari (Finland), 24.1.2021

INDOOR

Men

PV 1 Juho Alasaari (2003) 5.10; 2 Jere Keskinen 5.10

Jyväskylä (Finland), 24.1.2021

INDOOR

Men

200m h3 Konsta Alatupa 21.51

60mh 1 Elmo Lakka 7.64; 2 Ilari Manninen 7.87

Women

LJ 1 Anne-Mari Lehtio 6.16; 2 Sini Sanaslahti 6.15

Pajulahti (Finland), 24.1.2021

INDOOR

Women

HJ 1 Sini Lällä 1.83; 2 Heta Tuuri 1.77

FRANCE

Miramas (France), 22.1.2021 -Meeting National-

INDOOR

Men

60m Final A 1 Ryan Zeze 6.69; 2 Jeremy Leroux 6.71; 3 Hassan Taftian (iri) 6.74; 4 Fabrice Dabla (tog) 6.78; 5 Ancuiam Lopes (por) 6.86; 6 Dylan Vermont 6.89

60m Final B 1 Marvin Rene 6.73; 2 Dylan Rigot 6.78; 3 Aymeric Priam 6.80; 4 Alexandre Ferrando 6.80; 5 Mateo Guillard 6.85; 6 Luis Berton 6.89

60m h1 1 Ryan Zeze 6.69; 2 Jeremy Leroux 6.71; 3 Hassan Taftian (iri) 6.74; 4 Fabrice Dabla (tog) 6.78; 5 Ancuiam Lopes (por) 6.86, 6 Dylan Vermont 6.89; h2 1 Marvin Rene 6.73; 2 Dylan Rigot 6.78; 3 Aymeric Priam 6.80; 4 Alexandre Ferrando 6.80; 5 Mateo Guillard 6.85; 6 Luis Berton 6.89

200m A 1 Ryan Zeze 21.31; 2 Thomas Jordier 21.39

200m B Alexandre Ferrando 21.16

400m A 1 Thomas Jordier 47.30; 2 Lorenzo Ricque 47.80; 3 Miloud Laredj (alg) 48.21

400m B 1 Fethi Benchaa (alg) 47.48; 2 Ricardo dos Santos (por) 47.62; 3 Iñigo Pérez (esp) 48.00

1.500m 1 Djilali Bedrani 3:41.46; 2 Federico Riva (ita) 3:46.63

3.000m 1 Louis Gilavert 8:01.28; 2 Antoine Senard 8:03.01; 3 Valentine Bresc 8:03.55; 4 Etienne Daguinos 8:05.51; 5 Hassan Chahdi 8:11.90

60mh Final A 1 Pascal Martinot-Lagarde 7.54; 2 Wilhem Belocian 7.57; 3 Asier Martínez 7.72; 4 Just Kwaou-Mathey 7.77; 5 Matteo Ngo 7.78

60mh Final B Marvin Pistol 7.96

60mh h1 1 Wilhem Belocian 7.63; 2 Asier Martínez (esp) 7.77; 3 Just Kwaou-Mathey 7.82; 4 Marvin Pistol 8.00; h2 1 Pascal Martinot-Lagarde 7.64; 2 Matteo Ngo 7.90; 3 Joao Vitor de Oliveira (bra) 7.97

LJ Jarod Biya (sui) 7.62; 2 Yann Randrianasolo 7.58; 3 Tom Compagne 7.49; 4 Jean-Pierre Bertrand 7.34; 5 Guillaume Victorin 7.31

TJ 1 Hugues-Fabrice Zango (bur) 17.05; 2 Melvin Raffin 16.58; 3 Tiago Pereira (por) 16.34; 4 Jonathan Seremes 15.41

SP 1 Frederic Dagee 19.27; 2 Antoine Duponchel 18.07

Women

60m Final A 1 Carole Zahi 7.19; 2 Orlann Ombissa-Dzangue 7.25; 3 Cynthia Leduc 7.31; 4 Estelle Raffai 7.42; 5 Eloise De La Taille 7.48; 6 Jessie Saint-Marc 7.62

60m Final B 1 Mallory Leconte 7.53; 2 Wided Atatou 7.56; 3 Maroussia Pare 7.57; 4 Maboundou Kone (civ) 7.60; 5 Nasrane Bacar 7.63; 6 Eva Berger 7.64

60m h1 1 Carole Zahi 7.22; 2 Cynthia Leduc 7.29; 3 Eloïse De la Taille 7.49; 4 Jessie Saint-Marc 7.52; 5 Maboundou Kone (civ) 7.53; h2 1 Orlann Ombissa-Dzangue 7.26; 2 Estelle Raffai 7.48; 3 Wided Atatou 7.52; 4 Nasrane Bacar 7.59; 5 Mallory Leconte 7.62; 6 Eva Berger 7.62

800m 1 Charlotte Mouchet 2:04.59; 2 Lena Kandissounon 2:05.06; 3 Corane Gazeau 2:08.21; 4 Agathe Guillemot 2:08.82

3.000m 1 Alice Finot 9:02.63; 2 Sara Benfares 9:04.94; 3 Johana Geyer Carles 9:17.22; 4 Leila Hadji 9:20.57; 5 Aude Korotchansky 9:21.69; 6 Aude Clavier 9:23.39; 7 Alexa Lemitre 9:25.54; 8 Camille Chenaux (ita) 9:26.00; 9 Sylvia Oggioni (ita) 9:33.59; 10 Emilie Girard 9:34.41; 11 Sofia Benfares 9:35.64

60mh Final 1 Laura Valette 8.10; 2 Sacha Alessandrini 8.23; 3 Fanny Quenot 8.25

60mh 1 Cyrena Samba-Mayela 8.06; 2 Laura Valette 8.17; 3 Sacha Alessandrini 8.18; 4 Fanny Quneot 8.31; 5 Mathilde Guillaume 8.44; 6 Fitianah Rakotoarisoa 8.60

LJ 1 Filippa Fotopoulou (cyp) 6.46; 2 Hilary Kpatcha 6.30; 3 Rougui Sow 6.22; 4 Agathe Bougouin 5.98; 5 Heather Arneton 5.86; 6 Laila Lacuey (esp) 5.85

SP 1 Jessica Inchude (gui) 17.01; 2 Caroline Metayer 15.11; 3 Francislaine Serra (por) 15.09

Rennes (France), 23.1.2021

INDOOR

Men

PV Matthias Orban 5.25

Women

HJ 1 Solene Gicquel 1.80; 2 Solenn Cadieu (2002) 1.76

Nantes (France), 24.1.2021

INDOOR

Men

60mh 1 Matteo Ngo 7.83; 2 Marvin Pistol 7.98

60mh u18 (0,91m) Alban Fleury 8.04

PV 1 Matthias Orban 5.44; 2 Mathis Prod Homme (2004) 5.14

Women

60m Stella Akakpo 7.41

400m h1 1 Amandine Brossier 53.36; 2 Agnes Raharolahy 53.97; 3 Sounkamba Sylla 54.46; h2 Camille Seri 54.95

60mh Fanny Quenot 8.27 (8.26 2h1); in heats: Laura Valette 8.12 1h1; Lea Vendome 8.42 3h1

60mh u18 (0,76m) Marine Jacob 8.53 (8.52 1h)

PV Marie-Julie Bonnin 4.04

Aubière (France), 23-24.1.2021 -Meeting National en salle X-Athletics-

INDOOR

Men

PV (23) Romain Gavillon 5.40

Heptathlon (23-24) 1 Rik Johannes Taam (ned) 6.001p (6.92; 7.10; 14.17; 2.01 – 8.22; 4.83; 2:36.39); 2 Romain Martin 5.766p (7.10; 6.92; 14.06; 1.95 – 8.07; 4.93; 2:48.53); 3 Benjamin Hougardy (bel) 5.763p (7.07; 7.04; 14.06; 1.92 – 8.29; 4.73; 2:39.33); 4 Niels Pittomvils (bel) 5.744p (7.29; 7.00; 14.71; 1.95 – 8.39; 5.03; 2:45.61); 5 Jeremy Lelievre 5.670p (7.06; 6.96; 14.79; 1.83 – 8.27; 4.53; 2:38.46); 6 Reinis Kregers (lat) 5.587p (7.16; 7.00; 14.25; 1.98 – 8.53; 4.53; 2:47.11); 7 Tristan Marcy 5.511p (7.15; 6.81; 12.42; 2.01 – 8.13; 4.23; 2:43.40); 8 Julien Olivas 5.491p (7.27; 6.12; 14.73; 1.86 – 8.44; 5.13; 2:45.61); 9 Ludovic Besson 5.444p (7.19; 6.75; 15.09; 1.95 – 8.38; 4.53; 3:00.14); 10 Nicolas Gerome 5.253p (7.37; 6.92; 11.76; 2.04 – 8.78; 4.03; 2:42.12); 11 Jules Couzin 5.232p (7.15; 6.81; 11.57; 1.80 – 8.39; 4.43; 2:46.73)

Heptathlon u20 (23-24) 1 Teo Bastien 5.529p (7.18; 7.03; 13.04; 2.04 – 8.23; 4.53; 2:57.89); 2 Thibaut Giroire 5.276p (7.33; 6.88; 13.54; 1.89 – 8.42; 4.03; 2:45.62)

Women

800m (23) Meriem Sahnoune 2:06.43

Pentathlon (24) 1 Noor Vidts (bel) 4.665p (8.33; 1.82; 12.94; 6.42; 2:14.30); 2 Odile Ahouanwanou (ben) 4.461p (8.30; 1.73; 15.10; 6.09; 2:24.42); 3 Paulina Ligarska (pol) 4.405p (8.69; 1.79; 13.76; 6.04; 2:20.05); 4 Celia Perron 4.367p (8.43; 1.76; 11.43; 6.15; 2:15.34); 5 Anaelle Nyabeu Djapa 4.306p (8.37; 1.73; 14.23; 5.76; 2:22.99); 6 Solene Ndama 4.301p (8.16; 1.73; 13.18; 5.71; 2:20.55); 7 María Vicente (esp) 4.299p (8.30; 1.76; 9.99; 6.38; 2:20.87); 8 Leonie Cambours 4.193p (8.47; 1.82; 12.40; 5.52; 2:23.87); 9 Lucia Vadlejch (svk) 4.178p (8.78; 1.67; 12.36; 6.08; 2:18.43); 10 Patricia Ortega (esp) 4.044p (8.73; 1.67; 12.33; 5.57; 2:17.60); 11 Louise Maraval 3.937p (8.57; 1.61; 11.09; 5.65; 2:18.56); 12 Sandra Jacmaire 3.909p (8.64; 1.76; 11.61; 5.65; 2:36.38); 13 Maylis Darriet 3.885p (8.88; 1.76; 9.10; 5.62; 2:20.52); 14 Auriana Lazraq 3.764p (8.83; 1.64; 11.49; 5.94; 2.39.68)

Pentathlon u20 (24) 1 Pauline Bikembo 3.702p (8.90; 1.76; 10.11; 5.30; 2:32.43); 2 Noemie Desailly 3.655p (8.73; 1.52; 13.13; 5.52; 2:37.45)

GERMANY

Hamburg (Germany), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m A 1 Owen Anash 6.82; 2 Lucas Ansah-Peprah 6.85

60m B 1 Lucas Ansah-Peprah 6.78; 2 Owen Ansah 6.84

Women

800m (mixed) Verena Meisl 2:08.84

LJ 1 Benita Kappert (2002) 6.20; 2 Marlene Lang (2004) 6.14

Chemnitz (Germany), 22.1.2021

INDOOR

Men

60m A h1 Marvin Schulte 6.78; h2 1 Deniz Almas 6.71; 2 Roy Schmidt 6.74

60m B h1 1 Julian Wagner 6.65; 2 Deniz Almas 6.68; 3 Roy Schmidt 6.71; h2 1 Julian Wagner 6.69; 2 Marvin Schulte 6.78

400m 1 Marvin Schlegel 46.66; 2 Kevin Joite 47.83

60mh 1 Erik Balnuweit 7.74; 2 Tim Eikermann 7.91

60mh u18 (0,91m) Gavin Claypool 7.84

TJ Max Hess 16.41

Women

60m A 1 Rebekka Haase 7.26; 2 Corinna Schwab 7.35

60m B 1 Rebekka Haase 7.27; 2 Corinna Schwab 7.37

200m Rebekka Haase 23.09

400m h1 1 Corinna Schwab 52.27; 2 Ruth Sophia Spelmeyer-Preuss 53.14; h2 1 Luna Thiel 53.69; 2 Alicia Schmidt 53.76

60mh Merlene Meier 8.49

TJ Caroline Joyeux 13.07

Sindelfingen (Germany), 23-24.1.2021

INDOOR

Men

60mh Yannick Spissinger 7.91 (7.88 1h)

SP (24) 1 Simon Bayer 20.12; 2 Tobias Dahm 18.51; 3 Silas Ristl 17.50

Women

60mh Sophie Hamann 8.50 1h

LJ Alina Rotaru-Kottmann 6.19

SP (24) 1 Alina Kenzel 17.09; 2 Lea Riedel 15.69

Leverkusen (Germany), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m A 1 Lennart Hartenberg (2004) 6.75; 3 Marvin Orthmann (2002) 6.79

60m B 1 Marvin Orthmann (2002) 6.77; 2 Lennart Hartenberg (2004) 6.77

200m Kai Kazmirek 21.82

400m 1 Johannes Floors 47.68; 2 Jonas Breitkopf 48.06

60mh u18 (0,91m) Noah Braida 8.00

HJ Falk Wendrich 2.25

PV 1 Oleg Zernikal 5.62; 2 Bo Kanda Lita Baehre 5.52; 3 Torben Blech 5.52; 4 Philip Kass 5.32; 5 Kai Kazmirek 5.02; 6 Finn Jakob Torbohm (2002) 5.02

LJ Gianluca Pugliese 7.62

SP Jan Josef Jeuschede 18.38

Women

60m A 1 Tatjana Pinto 7.18; 2 Jennifer Montag 7.31; 3 Yasmin Kwadwo 7.36

60m B 1 Jennifer Montag 7.24; 2 Yasmin Kwadwo 7.33; 3 Jessie Maduka 7.54

200m Mareike Arndt 24.36 1h4; Ann-Kathrin Hoven 24.36 1h3

60mh Monika Zapalska 8.35

HJ Lea Halmanns 1.77

PV 1 Katharina Bauer 4.20; 2 Ria Möllers 4.20; 3 Laura Giese 4.10

TJ Jessie Maduka 13.76

Chemnitz (Germany), 24.1.2021

INDOOR

Men

SP 1 Christian Zimmermann 19.34; 2 Cedric Trinemeier 18.56

SP u20 (6 Kg) 1 Kevin Reim 18.78; 2 Steven Richter 17.81

SP u18 (5 kg) Lukas Schober 19.49

Women

SP 1 Christina Schwanitz 19.11; 2 Sara Gambetta 18.18; 3 Katharina Maisch 18.12; 4 Sarah Schmidt 16.08

Frankfurt (Germany), 24.1.2021

Men

HT u20 (6 kg) Kai Hurych 66.44

Women

HT Samantha Borutta 67.35

Frankfurt am Main (Germany), 24.1.2021

INDOOR

Men

60m A Michael Pohl 6.75

60m B Michael Pohl 6.75

60mh B Georg Fleischhauer 7.91

PV Andreas Bechmann 5.21

LJ u20 Oliver Koletzko 7.43

Women

60m A Sophia Junk 7.46

LJ Vanessa Grimm 6.07

LJ u18 Josephine Otto 5.95

HUNGARY

Budapest (Hungary), 23.1.2021

INDOOR

Men

HJ Peter Bakosi 2.18; 2 Dániel Jankovics 2.15

Women

HJ 1 Barbara Szabó 1.83; 2 Rita Nemes 1.81; 3 Luca Renner 1.81; 4 Luca Keszthelyi (2004) 1.81; 5 Xénia Krizsán 1.75

PV Hanga Klekner 4.10

Győr (Hungary), 24.1.2021

INDOOR

Men

SP Laszlo Kovács 17.17

SP u18 (5 kg) Gábor Strenyi 18.68

DT u16 (outdoor) Zsombor Dobó 62.45

WOMEN

60m Jusztina Csoti 7.49

SP Violetta Veiland 15.28

ISRAEL

Tel Aviv (Israel), 21.1.2021

Men

DT Dennis Valliulin 56.32

Women

60m (1.3) Diana Vaisman 7.27

DT Estelle Valeanu 53.57

ITALY

Padova (Italy), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Farias Zin 6.79; 1 Fabrizio Ceglie 6.80 (6.75 1h1)

Women

60m 1 Rebecca Borga 7.46; 2 Johanelis Herrera Abreu 7.51; 3 Hope Esekheigbe 7.51 (7.51 2h1)

60mh Alice Muraro 8.54

PV Alessandra Lazzari 4.15

Ancona (Italy), 23.1.2021

INDOOR

Men

400m Lorenzo Benati (2002) 47.53

60mh 1 Lorenzo Perini 7.80; 2 Luca Trgovcevic (srb) 7.85

60mh u18 (0.91m) Damiano Dentato 7.76

PV 1 Max Mandusic 5.30; 2 Alessandro Sinno 5.20

LJ 1 Antonio Trio 7.90; 2 Filippo Randazzo 7.79; 3 Andrea Pianti 7.44

TJ 1 Tobia Bocchi 16.60; 2 Simone Biasutti 16.32; 3 Daniele Greco 16.04

Women

400m 1 Alice Mangione 53.18; 2 Virginia Troiani 53.68; 3 Alexandra Troiani 54.14; 4 Serena Troiani 54.53; 5 Elisabetta Vandi 54.97

60mh 1 Lina Guizzetti 8.27; 2 Angelika Wegierska 8.28 (8.24 1h1); 3 Giulia Latini 8.30; 4 Linda Olivieri 8.38 (8.31 1h2); 5 Veronica Crida 8.47; in heats: Veronica Besana (2002) 8.47 4h1; Giorgia Marcomin (2002) 8.48 5h1

Bergamo (Italy), 23.1.2021

INDOOR

Men

HJ Edoardo Stronati (2004) 2.12

Women

HJ Teresa Maria Rossi 1.80

Mariano Comense (Italy), 23-24.1.2021

Men

SP u20 (6 kg) (24) Segond Musumary 17.64

HT (24) Marco Lingua 74.23

Women

JT (23) 1 Luisa Sinigaglia 51.47; 2 Adjimon Adanhoegbe 50.63

Ancona (Italy), 24.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Luca Lai 6.66 (6.64 2h1); 2 Antonio Moro 6.71 (6.70 1h2); 3 Fabio Yebarth 6.80; in heats: Abeykoon Mudiyanselage 6.59 1h1; Angelo Ulisse (2003) 6.78 3h1

800m 1 Simone Barontini 1:47.85; 2 Gabriele Aquaro 1:50.13; 3 Matteo Guelfo 1:50.86

SP Lorenzo Del Gatto 19.15

Women

60m 1 Irene Siragusa 7.34 (7.31 1h1); 2 Jessica Paoletta 7.44; 3 Ilenia Angelini (2003) 7.51 (7.49 1h4); in heats: Constanza Donato 7.41 2h1

1.500m 1 Ludovica Caballi 4:17.70; 2 Martina Merlo 4:20.27; 3 Ilaria Sabbatini 4:30.85

PV 1 Roberta Bruni 4.35; 2 Sonia Malavisi 4.00; 3 Francesca Semeraro 4.00

LJ 1 Laura Strati 6.66; 2 Elisa Naldi 6.36; 3 Veronica Crida 6.32; 4 Arianna Battistella (2002) 6.19

Padova (Italy), 24.1.2021

INDOOR

Men

PV Matteo Miani 5.20

Women

1.500m 1 Nadia Battocletti 4:20.44; 2 Irene Baldessari 4:21.42; 3 Eleonora Vandi 4:22.43

HJ 1 Rebecca Mihalescul (2002) 1.82; 2 Enrica Cipolloni 1.79; 3 Martina Leorato 1.77; 4 Asia Tavernini 1.77

LJ 1 Eleonora Filippetto 6.41; 2 Anna Costella 6.12

Modena (Italy), 23-24.1.2021

INDOOR

Men

60m (24) Michale Dwabena Kyereme 6.78

60mh (24) 1 Mattia Montini 7.83; 2 Francesco Ferrante 7.88

60mh u20 (0,99m) (24) Riccardo Berrino 8.02

Women

60m (24) 1 Vittoria Fonatana 7.44 (7.44 1h1); 2 Chiara Melon 7.51 (7.45 1h11); in heats: Ayomide Folorunso 7.50 2h1

60mh (24) Giulia Guarriello 8.44

Saronno (Italy), 24.1.2021

INDOOR

Men

LJ Mohamed Reda Chahboun 7.74

NORWAY

Moelven (Norway), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Jonathan Quarcoo 6.80, 2 Mathias Hove Johansen 6.83

Women

60m Henriette Jaeger 7.46 1h

60mh Henriette Jaeger 8.29

POLAND

Torun (Poland), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Przemyslaw Slowikowski 6.66; 2 Dominik Kopec 6.72; 2 Mateusz Grzelak 6.81; 4 Adrian Brzezinski 6.84 (6.75 1h2)

60m u20 1 Patryk Krupa 6.78; 2 Mateusz Gorny 6.79; 3 Igor Bogaczynski 6.85

200m Adrian Brzezinski 21.34 1h1; Szymon Dziuba 21.38 2h1

300m Patryk Wykrota 34.21 1h1

400m Patryk Dobek 47.69 1h1

2.000m Oliwier Mutwil 5:21.19

60mh 1 Artur Noga 7.64; 2 Krzysztof Kiljan 7.70; 3 Damian Czykier 7.71

60mh u20 (0,99m) Jakub Szymanski 7.75

TJ Adrian Swiderski 15.90

SP Rafal Kownatke 18.70

Women

60m 1 Pia Skrzyszkowska 7.25 (7.24 1h1); 2 Katarzyna Sokolska 7.36 (7.35 1h3); 3 Paulina Paluch 7.37; 4 Klaudia Adamek 7.37; 5 Paulina Guzowska 7.43 (7.40 1h2); 6 Magdalena Stefanowicz 7.44 (7.40 1h1); 7 Ewa Ochocka 7.48; 8 Jagoda Mierzynska 7.52 (7.52 2h2); in heats: Marlena Gola 7.52 3h3

60m u18 Martyna Sen 7.53 (7.51 1h6)

200m Paulina Paluch 24.08 1h2; Olga Pietrzak 24.24 2h2; Martyna Kotwila 24.25 1h1

300m Julia Korzuch 39.10 1h1

60mh Zuzanna Huilsz 8.36; in heats: Adrianna Sulek 8.50 2h

60mh u18 (0,76m) Kamila Stempkowska 8.61

HJ u18 Hanna Grabowska 1.77

PV Naama Bernstein 4.20

LJ 1 Joanna Kurylo 6.23; 2 Sandra Sikorska 6.15; 3 Nikola Horowska 6.02

TJ Adrianna Szostak 13.48

ROMANIA

Bucuresti (Romania), 22-23.1.2021

INDOOR

Men

60mh Cosmin Dumitrache 7.94

60mh u18 (0,91m) Darius Techiu 8.11

LJ 1 Gabriel Bitan 7.87; 2 Marian Tanase 7.46

Women

800m 1 Florina Stefana 2:06.36; 2 Maria Florea 2:08.50

60mh 1 Anamaria Nesteriuc 8.25; 2 Iula Banaga 8.48

60mh u20 Iulia Grigoroiu 8.63

60mh u18 (0,76m) Cosmina Balaban 8.73

LJ 1 Florentina Iusco 6.50; 2 Diana Ion 6.12

RUSSIA

Chelyabinsk (Russia), 19.1.2021 -Memorial Yuri Lukashevich and Vyacheslav Seredkin-

INDOOR

Men

HJ 1 Mikhail Akimenko 2.28; 2 Daniil Tsyplakov 2.25; 3 Ilya Ivanyuk 2.23

PV 1 Viktor Pintusov 5.72; 2 Dmitriy Zhelyabin 5.42; 3 Ilya Prosnin 5.30; 4 Georgiy Gorokhov 5.30; 5 Daniil Kotov 5.15

Women

HJ 1 Mariya Lasitskene 1.92; 2 Kristina Koroleva 1.90; 3 Darya Slepova 1.90; 4 Tatyana Yermachenkova 1.88; 5 Nadezhda Andryukhina 1.85; 6 Adelina Khalikova 1.82; 7 Alisa Presnyakova 1.77

PV 1 Aksana Gataullina 4.67; 2 Polina Knoroz 4.62; 3 Olga Mullina 4.42; 4 Alyona Lutkovskaya 4.42; 5 Irina Ivanova 4.42

Krasnodar (Russia), 16-17.1.2021

INDOOR

Men

60m (16) 1 Dmitriy Lopin 6.77; 2 Dmitriy Khomutov 6.81

800m (17) 1 Bogdan Maznyy 1:50.56; 2 Daniyil Smolnyanovskiy 1:50.76

60mh (16) Konstantin Chelnokov 7.93

2.000m Steeples (16) 1 Konstantin Plokhotnikov 5:23.28; 2 6.1.99 5:33.17

LJ (16) 1 Artem Primak 7.69; 2 Anatoliy Ryapolov 7.63

TJ (17) Kirill Kovalenko 15.93

DT (17) Aleksandr Kirya 55.20

Heptathlon (16-17) Yevgeniy Chernov 5.521p (7.21; 7.27; 13.33; 1.93 – 8.49; 4.50; 2:48.18)

Men u23

HJ (17) Yaroslav Kitkovoj 2.19

Men u20

800m (17) Vladyslav Podzvezdov 1:50.48

LJ (16) Matvey Guerasimov 7.46

Women

60m (16) Natalya Porebnyak 7.51

400m (16) Antonina Krivochapka 53.66

1.500m (16) Yuliya Popova 4:28.15

HJ (17) Sofya Kraynikova 1.75

PV (16) Darya Ignatova 4.10

LJ (16) 1 Polina Lukyanenkova 6.31; 2 Svetlana Koreskaya 6.29; 3 Zhanna Zelikova 6.19

TJ (17) Olesya Ivanenko 13.18

SP (16) Natalya Troneva 15.92

DT (17) Alyona Belyakova 55.00

JT (17) Emma Mayilova 50.60

Pentathlon (16) Yelena Yermolina 4.074p (8.84; 1.63; 12.65; 5.90; 2:19.06)

Women u23

LJ (16) Marharyta Belevskaya 6.13

Pentathlon (16) Alina Podgornova 4.043p (9.08; 1.78; 11.72; 5.88; 2:26.21)

Women u20

LJ (16) Valeriya Volovlikova 6.08

Novocheboksarsk (Russia), 15-17.1.2021

INDOOR

Men

60m (15) Igor Obraztsov 6.65

400m (15) Artem Fedotov 48.06

1.500m (17) Vladimir Nikitin 3:43.61

3.000m (16) Vladimir Nikitin 7:51.64

Men u23

HJ (17) Azat Gainutdinov 2.15

SP (5 kg) (16) Dmitriy Muzhikov 17.21

Men u18

PV (15) Ranel Shafikov 5.00

Women

60m (15) Irina Belova 7.54

200m (16) Irina Belova 24.07

1.500m (17) 1 Anna Ilyina Domentieva 4:22.14; 2 Kristina Vasilyeva 4:25.65; 3 Kseniya Zyryanova 4:26.34

3.000m (15) Lyudmila Lebedeva 9:27.29

60mh (15) Anna Vatropina 8.38

PV (15) Anastasiya Surova 4.10

LJ (16) Viktoriya Zilina 6.06

5 Kms Walk (16) Marina Yefremova 22:25.23

Women u23

200m (16) Yekaterina Zorina 24.19

400m (15) Yekaterina Zorina 54.98

1.500m (17) Sofiya Vakrusheva 4:26.35

60mh (15) Kseniya Labygina 8.25

Women u18

HJ (17) Anastasiya Demyachenkova 1.75

3 Kms Walk (16) Darya Pushkina 13:34.77

Moskva (Russia), 24.1.2021 -The Battle of the Sexes-

Men

HJ 1 Mikhail Akimenko 2.31; 2 Daniyil Tsyplakov 2.29; 3 Ilya Ivanyuk 2.26; 4 Aleksey Yefanov 2.23; Nikita Kurbanov 2.23; 6 Aleksandr Asanov 2.13

Women

HJ 1 Mariya Lasitskene 2.00 (three faults in 2.03); 2 Kristina Korolyova 1.93; 3 Darya Slepova 1.90; 4 Anna Chicherova 1.90; 5 Adelina Khalikova (2002) 1.80; Natalya Spiridonova (2002) 1.80

SERBIA

Beograd (Serbia), 23.1.2021

INDOOR

Men

SP u18 (5 kg) Stefan Jovanov 17.24

Women

HJ Angelina Topic (2005) 1.82; 2 Zorana Rokavec (2004) 1.73

LJ Teodora Boberic (2005) 5.94

Beograd (Serbia), 24.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Aleksa Kijanovic 6.70; 2 Bosko Kijanovic 6.78

200m Boško Kijanović 21.46

400m Jovan Stojoski (mkd) 47.57

800m Abedin Mujezinović (bih) 1:49.82

3000m Dario Ivanovski (mkd) 8:05.98

LJ Strahinja Jovančević 7.43

SP Veljko Nedeljković 18.78

Women

60m 1 Fasihi Farzaneh (iri) 7.30; 2 Salomé Kora (sui) 7.33; 3 Milana Tirnanić 7.34

400m Maja Ćirić 54.33

800m Jelena Gajić (bih) 2:07.46

60mh A Anja Lukić 8.36

LJ Milica Gardašević 6.42

SPAIN

Antequera (Spain), 23.1.2021

Men

60m 1 Pablo Montalvo 6.83; 2 José Luis Jiménez 6.87

200m A Jesús Gómez 21.35

Women

200m A Carmen Avilés (2002) 24.10

PV Ana María Chacón 3.90

Valencia (Spain), 23.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Daniel Rodríguez 6.78; 2 Yunier Pérez 6.80; 3 Mario López 6.83

300m 1 Oscar Husillos 33.73; 2 Darwin Echeberry 34.32; 3 Lucas Bua 34.79

400m A 1 Samuel García 46.98; 2 Ignacio Saenz (2002) 47.60; 3 Bernat Erta 47.78

800m A 1 Pablo Sánchez-Valladares 1:48.10; 2 Eric Nzikwinkunda (bdi) 1:48.50; 3 David De Blas 1:50.98

1.500m A 1 Mariano García 3:41.87; 2 Sergio Paniagua 3:42.52; 3 Enrique Herreros 3:45.12; 4 Oscar Santos 3:45.46; 5 Marc Alcalà 3:46.53; 6 David Lorenzo 3:47.26; 7 Javier Mirón 3:48.85

1.500m B 1 Llorenç Sales 3.47.82; 2 Elgar Lloret 3:49.52

3.000m A 1 Ignacio Fontes 7:50.33; 2 Jesús Gómez 7:50.38; 3 Fernando Carro 7:50.54; 4 Daniel Arce 7:50.64; 5 Nassim Hassaous 7:52.84; 6 Abderrahman El Khayami 7:53.14; 7 Adrián Ben 7:55.75

3.000m B 1 Gonzalo García Garrido 7:51.96; 2 Andre Blanes 7:52.40; 3 Sebastián Martos 7:52.61; 4 Raúl Celada 7:58.39; 5 Pol Oriach (2002) 8:17.27

60mh Enrique Llopis 7.94

PV 1 Isidro Leyva 5.35; 2 Adrián Vallés 5.25; 3 Alex Grácia 5.25; 4 Vicent Fabra 5.15

LJ 1 Daniel Solís 7.80; 2 Francisco Javier Cobián 7.65

TJ José Emilio Bellido 15.73

SP Angel Poveda 17.23

Women

60m 1 Olivia Fotopoulou (cyp) 7.38; 2 Sonia Molina Prados 7.49; 3 Carmen Marco 7.52

400m A 1 Modesta Morauskaité (ltu) 53.05; 2 Aauri Lorena Bokesa 53.16; 3 Salma Paralluelo (2003) 54.92; 4 Carmen Sánchez 55.15

800m A 1 Victoria Sauleda 2:06.14; 2 Natalia Romero 2:06.27; 3 Yurena Hueso 2:07.93; 4 Lorena Martín 2:08.97

800m B Daniela García 2:06.93

1.500m A 1 Solange Pereira 4:21.78; 2 Mireya Arnedillo (2003) 4:23.78; 3 Irene Bonafonte 4:23.90; 4 Marina Martínez (2002) 4:24.26; 5 María González 4:25.91; 6 Zoya Naumov 4:28.06

1.500m B 1 Naira Felipe (2002) 4:28.47; 2 Sara Villasante 4.29.52

3.000m A 1 Carolina Robles 8:59.93; 2 Blanca Fernández 9:01.67; 3 Marta García 9:02.93; 4 Marta Pérez 9:04.61; 5 Cristina Espejo 9:08.24; 6 Cristina Ruiz 9.13.36; 7 Beatriz Alvarez 9:15.32

3.000m B 1 Lucía Rodríguez 9:04.31; 2 Agueda Muñoz 9:04.55; 3 Lidia Campo 9:13.44; 4 María José Pérez 9:13.65; 5 Rosalia Tárraga 9:20.98; 6 Carla Gallardo 9:23.84

60mh 1 Xenia Benach 8.22; 2 Caridad Jerez 8.33; 3 Joni Tomicic Prezelj (slo) 8.48; in heats: Elba Parmo 8.42 3h1

HJ Izaskun Turrillas 1.77

LJ Fatima Diame 6.50

TJ 1 Diana Zagainova (ltu) 13.42; 2 Tessy Ebosele (2002) 13.38; 3 Patricia Sarrapio 13.34

San Sebastián (Spain), 23.1.2021

INDOOR

Men

400m 1 Itoitz Rodríguez 47.88; 2 Gen Esteban San Millán 47.92

PV Istar Dapena 5.20

TJ Eneko Carrascal 15.78

Madrid (Spain), 23-24.1.2021

INDOOR

Men

400m (23) Mark Ujakpor 48.19

Women

200m (23) h1 1 Paula Sevilla 23.94; 2 Eva Santidrián 24.30

Pentathlon (23) 1 Alba Ramírez 3.623p (9.32; 1.68; 10.08; 5.37; 2.25.47); 2 Sophia Isadora Molina 3.595p (9.00; 1.83; 10.22; 5.18; 2:45.06)

Santander (Spain), 23.1.2021

INDOOR

Men

HJ David Bolado 2.16

Women

60m Talia María Pérez 7.54

HJ Saleta Fernández 1.86

Oviedo (Spain), 23.1.2021

INDOOR

Men

3.000m Mohamed Bakkali 8:08.72

SP Carlos Tobalina 18.86

Women

3.000m Idaira Prieto 9:37.85

Zaragoza (Spain), 24.1.2021

INDOOR

Women

60m Laura Pintiel (2002) 7.54

Madrid (Spain), 23-24.1.2021

INDOOR

Men

60m (24) Ricardo Sánchez 6.80

400m (23) Mark Ujakpor 48.19

SP (24) Miguel Gómez 17.21

Women

60m (24) Paula Sevilla 7.50

200m (23) h1 1 Paula Sevilla 23.94; 2 Eva Santidrián 24.30

PV (24) Andrea San José 4.35

SP (24) María Belén Toimil 17.20

Pentathlon (23) 1 Alba Ramírez 3.623p (9.32; 1.68; 10.08; 5.37; 2.25.47); 2 Sophia Isadora Molina 3.595p (9.00; 1.83; 10.22; 5.18; 2:45.06)

SWEDEN

Vaxjo (Sweden), 23-24.1.2021 -Quality Hotels Games-

Men

60m (23) Viktor Thor 6.86; in heats: Thomas Jones 6.87 1h1

400m (23) 1 Carl Bengtström 46.35; 2 Karl Wållgren 48.08

LJ (23) Thobias Montler 8.06

SP (23) Viktor Gardenkrans 17.85

Women

60m (23) 1 Nikki Anderberg (2002) 7.47; 2 Julia Wennersten 7.55; 3 Julia Henriksson 7.59; 4 Emelie Rentzow 7.59

200m (24) h1 1 Lisa Lilja 23.60; 2 Daniella Busk 23.63; 3 Elvira Tanderud (2004) 24.20; h2 Julia Henriksson 24.03

1.500m (23) 1 Alice Magnell Millán (2005) 4:24.57; 2 Klara Ygeby (2002) 4:28.33; 3 Olivia Weslien 4:28.90

60mh (24) 1 Julia Wennersten 8.25; 2 Tilde Johansson 8.32; 3 Maja Maunsbach 8.41

HJ (23) 1 Maja Nilsson 1.89; 2 Louise Ekman 1.82; 3 Klara Radbo 1.76

PV (23) 1 Linnea Jönsson 4.28; 2 Gabriella Jönsson 4.18; 3 Sara Winberg 4.11

LJ (23) 1 Jenny Lestander 6.18; 2 Tilde Johansson 6.16

SP (23) Fanny Roos 18.16; 2 Frida Akerström 16.15

Karlstad (Sweden), 24.1.2021

INDOOR

Men

60m Henrik Larsson 6.76

LJ Jesper Hellström 7.41

Women

LJ 1 Kaiza Karlén 6.40; 2 Malin Otterling Marmbrandt 6.29

SWITZERLAND

St. Gällen (Switzerland), 24.1.2021

INDOOR

Men

60mh A 1 Simon Ehammer 7.84; 2 Nick Rüegg 8.02

60mh B Brahian Peña 7.97

60mh u18 (0,91m) Fabio Küchler 8.03

PV 1 Dominik Alberto 5.40; 2 Adrian Kübler 5.10

LJ Simon Ehammer 7.63

Women

60m 1 Géraldine Frey 7.38; 2 Riccarda Dietsche 7.39

60mh A 1 Annik Kälin 8.22; 2 Ditaji Kambundji 8.28; 3 Larissa Bertenyi 8.43

60mh B 1 Annik Kälin 8.19; 2 Noemi Zbáren 8.38; 3 Larissa Bertenyi 8.47

PV Angelica Moser 4.40

LJ Annik Kälin 6.09

TURKEY

Istanbul (Turkey), 23-24.1.2021

INDOOR

Men

60m (23) 1 Kayzhan Ozer 6.71; 2 Oguz Uyar 6.82

200m (24) Oguz Uyar 21.29 1h1

300m (24) 1 Ilyas Çanakci 33.22; 2 Berke Akçam (2002) 33.65

400m (24) Berke Akçam (2002) 47.29

1.500m (23) Devrim Kazan (2002) 3:51.73

3.000m (24) Devrim Kazan (2002) 8:13.99

60mh (24) 1 Mikdat Sevler 7.82 (7.78 1h1); 2 Furkan Aktas 7.87

PV (24) Ersu Sasma 5.71

LJ (23) 1 Serhiy Nykyforov (ukr) 8.01; 2 Alper Kulaksiz 7.57

TJ (24) Can Ozupek 16.24

Women

60m (23) Yudum Iliksiz 7.44; in heats: Melike Malkoç 7.47 1h1

300m (24) Emel Sanli Kircin 38.79

400m (23) Emel Sanli Kircin 54.57

60mh (24) Ozge Kan 8.49 1h1

HJ (24) 1 Buse Savaskan 1.86; 2 Kadriye Aydin 1.76

PV (23) 1 Demet Parlak 4.30; 2 Buse Arikazan 4.25; 3 Mesure Tutku Yilmaz 4.20

LJ (24) 1 Tugba Danismaz 6.31; 2 Ecem Çalagan 6.04

TJ (23) Beyza Gulenç 13.27

OCEANIA

AUSTRALIA

Perth (Australia), 22.1.2021

Men

1.500m 1 Matthew Ramsden 3:34.97; 2 Luke Graves 3:47.64; 3 Luke Shaw 3:49.94

LJ Dylan James 7.56 (0.0)

JT Cruz Hogan 68.36

Women

200m h1 (1.1) Taylah Cruttenden (2003) 24.27

100mh (1.3) Briana Beahan 13.26

PV B Raphaela Corney 4.07

LJ Caitlin Blackman 6.03 (1.7)

Adelaide (Australia), 23.1.2021

Men

DT u18 (1,5 kg) Darcy Miller 56.92

Newcastle West (Australia), 23.1.2021

Men

400m Tyler Gunn 47.56

Nathan -Brisbane- (Australia), 23.1.2021 -Dane Bird-Smith Shield-

Men

400m 1 Alex Beck 46.67; 2 Jaxon Hayman 48.10

1.500m 1 Adam Fogg 3:39.57; 2 Jude Thomas (2002) 3:42.95

JT Liam O’Brien 74.51

Women

100m (2.1) 1 Ella Connolly 11.21; 2 Hannah Jones 11.69; 3 Tamara Hotten 11.81; 4 Hilal Durmaz (tur) (2004) 11.89

400m 1 Ellie Beer (2003) 53.43; 2 Justine Ramsay 55.55

100mh (2.0) 1 Hannah Jones 13.11; 2 Michelle Jenneke 13.39

LJ Rellie Kaputin 6.00 (nwi)

Ballarat (Australia), 21-23.1.2021

Men

400m (23) Christian Davis 47.60

TJ (23) Ayo Ore 16.07 (1.7)

SP (22) Damien Birkinhead 18.99

SP u18 (5 kg) Angus Alberts 17.60

Women

100m (23) (1.1) Mia Gross 11.82

LJ (23) Brooke Stratton 6.61 (0.0)

JT (23) 1 Kathryn Mitchell 60.25; 2 MacKenzie Mielczarek 51.79

Box Hill (Australia), 26.1.2021 -Zapotek:10-

Men

800m 1 Jeff Riseley 1:48.11; 2 Lachlan Raper 1:49.07; 3 Jack Lunn 1:49.08

1.500m 1 Jordan Williamsz 3:39.59; 2 Ryan Gregson 3:39.85; 3 Callum Davies 3:40.91; 4 Peter Bol 3:42.05; 5 Matthew Clarke 3:42.64; 6 Jaryd Clifford -paralimpic- 3:42.97; 7 Isaac Heyne 3:43.88; 8 Zak Patterson 3:45.02; 9 Adam Pyke 3:45.62; 10 Luke Shaw 3:47.82; 11 Brad Mathas (nzl) 3:48.67

10.000m -National Champs- 1 Brett Robinson 28:00.25; 2 Jack Reyner 28:13.42; 3 David McNeill 28:16.86; 4 Ed Goddard 28:23.94; 5 Andrew Buchanan 28:35.11; 6 Thomas Do Canto 28:35.69; 7 Riley Cocks 28:45.40; 8 Kieran Tall 29:03.69; 9 Tim Vincent 29:06.12; 10 Adrian Potter 29:15.13; 11 Andre Waring 29:23.67

400mh 1 Conor Fry 51.32; 2 Fraser Symons 51.36

LJ 1 Darcy Roper 7.96 (1.0); 2 Christopher Mitrevski 7.72 (0.1)

Women

800m 1 Catriona Bisset 2:02.75; 1 Brittany Kaan 2:04.13; 3 Gigi Maccagnini 2:06.64; 4 Jemima Russell 2:07.66; 5 Matilda Ryan 2:07.68; 6 Nicola Hogg 2:08.87

1.500m 1 Linden Hall 4:04.33; 2 Jenny Blundell 4:07.71; 3 Keely Small 4:07.89; 4 Madeleine Murray 4:18.36; 5 Sarah Eckel 4:19.16; 6 Stella Radford 4:21.01; 7 Caitlin Adams 4:21.40; 8 Shanie Landen 4:27.39; 9 Bernadette Williams 4:27.63

3.000m 1 Abbey Caldwell 9:22.35; 2 Sarah Schiffmann 9:35.27

10.000m -National Champs- 1 Rose Davies 31:39.97; 2 Isobel Batt-Doyle 31:43.26; 3 Andrea Seccafien 31:45.95; 4 Genevieve Gregson 32:06.32; 5 Lauren Ryan 32:16.11; 6 Sinead Diver 32:36.15; 7 Elie Pashley 32:51.42; 8 Leanne Pompeani 32:54.78; 9 Tara Palm 32:56.39; 10 Olga Firsova 34:07.27

400mh 1 Sara Klein 57.03; 2 Genevieve Cowie 58.53; 2 Marli Wilkinson 59.62

NEW ZEALAND

Hastings (New Zealand), 23.1.2021 -Potts Classic-

Men

100m (nwi) Tiaan Whelpton 10.47 (10.37 1h)

800m James Preston 1:48.67

3.000m 1 Samuel Tenner 7:54.16; 2 Eric Speakman 7:54.69; 3 Georgie Beamish 7:55.09; 4 Hayden Wilde 7:55.87; 5 Julian Oakley 7:55.89; 6 Oli Chignell 7:59.34; 7 Matthew Baxter 8:00.01; 8 Matthew Taylor (2003) 8:12.02; … 10 Will Anthony (2003) 8:16.84

PV James Steyn 5.15

SP 1 Tom Walsh 20.78; 2 Ryan Ballantine 18.66; 3 Nick Palmer 17.75

DT Connor Bell 64.29; 2 Alexander Parkinson 58.25

Women

100m (nwi) Zoe Hobbs 11.57; in heats: Natasha Eady 11.77 (nwi) 1h2; Georgia Hulls 11.78 (nwi) 1h1

800m 1 Rebekah Greene 2:07.39; 2 Katherine Camp 2:07.73

3.000m Kara Mcdermid 9:44.27

PV Olivia McTaggart 4.50

TJ Anna Thompson 12.95 (4.8)

SP 1 Dame Valerie Adams 18.34; 2 Maddison Wesche 18.08

DT Savannah Scheen 53.73

HT Lauren Bruce 72.28

JT Victoria Peeters 56.25

Auckland (New Zealand), 23.1.2021

Men

110mh (3.4) Joshua Hawkins 13.79

-special service for RUN BLOG RUN-

Carles Baronet (Track and Field writer) Editor of Trackinsun blog

To download this update 3, Jan 2021, #3: RUNNING NETWORK JANUARY 2021 -3.pdf

To download this update 2, Jan 2021, #2: RUNNING NETWORK JANUARY 2021 -2.pdf

To download this update 1, Jan 2021, click: RUNNING NETWORK JANUARY 2021 -1.pdf

Let’s block ads! (Why?)

RunBlogRun

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »